Sinema & TV

Meryem: Nereden nereye be Savaş Sargun!

Tatilde olduğumdan ve okulun peşimi bırakmamasından dolayı uzun süredir yazı yazamıyordum. Hatta bunu bile yetiştirebilecek olmam bir mucize… Malum dört saat sonra uyanıp okula gitmem lazım. Diyeceğim o ki; hangi konu bu uykusuzluğuma değer diye düşündüm ve soluğu Meryem’de aldım. Bildiğiniz üzere Meryem bu sezon çok yakından takip ettiğim diziler arasında… Son zamanlarda gelen ‘’ani’’ ve ‘’gereksiz’’ final kararları beni o kadar derinden etkiledi ki bu bölümden sonra Meryem için dua etmeye başladım diyebilirim.

Fotoğraf: Kanal D

Ateşböceği gidiyor, Dolunay’ın gidip gitmeyeceği meçhul… Ateşböceği hakkında yazmadım diye takip etmiyorum sanmayın. Seçkin’e olan zaafımın getirdiği duyguların etkisiyle objektif yazamamaktan korktuğum için tercih etmediğim bir dizi demek daha doğru olur. Dedim ya, uzun zamandır yazmadığım için konuşacak konular birikmiş. Neyse. Ne demiştik; Heh, Meryem!

Fotoğraf: Kanal D

Neresinden tutsam da başlasam bilemedim. İlk olarak bölümün vasatlığına değineyim. Bu kadar güzel giden bir senaryoda bu bölüm biraz sıkıcı kaldı. İllaki çatlaklar olacaktır senaryoda –bakınız Oktay ve Meryem’in sevgili olduğunu anlayamamaları gibi-.  Ama biz güzel bölümler izlemeye alıştıkça hep güzel şeyler bekleyenlerdeniz. Bunu belirtmekte fayda var derim. En kısa sürede toparlanması gerekiyor. Diğer diziler için çalınan final sirenlerinin benzerini duymamak için biraz daha farklı çözülmeler olmalı. Malum Kanal D ‘nin finalleri kalp krizi gibi geliyor. Yaşanan çok örneği var. Ama atlatılamayacak gibi bir durum söz konusu değil. Bir bölüm vasat diye dizinin genelini asla  yok saymıyorum. Sadece yerimizde sayacak duruma gelmemeyi ümit ediyorum. 

Fotoğraf: Kanal D

Ben fragmanlara güven olmaz diye hep söylerim. O fragmanlar yok mu? Bize neler düşündürtür ama fiyasko çıkar. İşte onun gibiydi güzelim Savmer sahnesi… Savaş’ın Meryem’e olan zaafı mı desek düşkünlüğü mü desek ne demek isterseniz onu deyin siz. İşte o duyguyu son zamanlarda baya hissetmeye başlayan bizler bunu Meryem’de de görmek istiyoruz. Hatta 2 bölüm önce, çamaşır asma sahnesinde, Meryem’in sadece beş saniye mırıldandığı ‘’Kara Sevda’’ şarkısı, belki de bunun bir başlangıcıydı. Ben uzun zamandır bir dizi ve karaktere bu kadar uyan bir şarkı görmemiştim. Açıp SavMer’i düşünerek dinlemenizi tavsiye ederim. Dediğim gibi Savaş aşka düştü, haberi yok sadece… Gülümser Anne de fark etti artık bu bölüm. Keşke Meryem’in neden diye sorduğu sahnede Savaş, ona bir neden verebilseydi. Çünkü kalbim tekrar atıyor Meryem diyebilseydi. Bu işin sonunda; Savaş’tan Meryem’e beklenmeyen ani bir öpücük geleceğini düşünenlerdenim. Bunu da buraya not alayım. 

Fotoğraf: Kanal D

Haftaya işler iyice karışıyor. Meryem, Gülümser annenin kim olduğunu öğreniyor. Savaş’a olan güveni kırılabilir. Aksi olup Savaş’ın, onun için bir şeyler yaptığını düşünüp duyguları dışa da vurabilir. Birinci ihtimal daha olası gözüküyor ki bu bizi Savmer konusunda üç-dört bölüm geriye atar. Yine de her soruna, her şeye rağmen. Savmer kendi içinde bir sınav veriyor. Savaş çabalamaktan ölecek. Biraz da Meryem’de mi bir şeyler görsek diyorum. Savaş’a biraz daha güvendiğini görebiliriz mesela… "Seni bir daha görmek istemiyorum!" laflarını duymak pek hoş değil takdir edersiniz ki. Bu cephede ne olacağını, bu olayların nasıl toparlanacağını çok hem de çok merak ediyorum. Bu ikiliyi bir an önce yerinde saymaya başlamaktan kurtarıp biraz romantikliğe itmeniz gerektiğini düşünüyorum senaristler…

Fotoğraf: Kanal D

Biz Savmer derdine düşerken Savaş’ın duygularını sorgulayan Oktay; insana sinir bozucu geliyor. Oktay’a çocukluktan gelen bir travma koyup empati kurmamız beklendiyse eğer başarısız oldu. Savcının  sevilebilecek en ufak tarafı kalmadı. Buradan Cemal Toktaş’a sevgiler. Mükemmel bir oyunculuk ancak Oktay’ın her işten sıyrılması artık izleyicide bıkkınlık yarattı. İlk Yurdal, Oktay’ı kuratıyor. Sonra Oktay, Yurdal’ı kurtarıyor. Artık sıkıldık bunlardan çünkü her onlardan biri kurtulduğunda Savaş yalancı durumuna ya da zor duruma düşüyor. Belki de bu yüzden sıkıldık. Buna artık bir çözüm gelmezse seyirci ne kadar dayanabilir bilmiyorum. Oktay’ın, Meryem’e olan –bizim de yeni öğrendiğimiz- bu mükemmel aşkı neyin nesi bilinmiyor. Başı sıkışınca Beliz’ e hadi gel kaçalım dediği için hiç inandırıcı gelmiyor Meryem için yaptıkları… Oktay konusunda senaryoda sıkıntılar olduğu bariz ortada. Bu konu çözülürse senaryo bitiyor gibi durduğu için çözdürmediğinizin farkındayım. Madem böyle yapıyorsunuz bari çiftlerimizi biraz huzura erdirin ki o kısmın biraz üstü kapansın. 

Fotoğraf: Kanal D

Çift demişken; Burcu ve Güçlü’yü unutmadım. Didişmelerinin ve iş birliklerinin olduğu sahneleri sıkılmadan izlediğimden dolayı bu haftaki sıkıcı bölümde benim için parladılar diyebilirim. Burcu’da, bizimkini artık itmese fena olmaz. Kaçan kovalanır haklısınız ama fazla naz da aşık usandırır. Unutmamak lazım. Daha dizimize yeni giren Berk bile bir öpücük kondururken Naz’ın dudaklarına. Bizimkilerin dudaklarının kavuşamaması biraz sinirlendirmiş sanırım fanları… Ah bu Twitter yorumları. Ama dayanın. Aşk kazanacak!

Fotoğraf: Kanal D

Ve geçen hafta yazamadığım için bu hafta bir hoş geldin demek istiyorum. Hoş geldin Berk. Hoş geldin Serhan Onat. Seni şu senaryoya kim dahil ettiyse ne güzel yapmış öyle. Senaryoyu başka koldan da yürütmek için çıka gelen bu karakterimiz soğukkanlı ve çok havalı.  Klasik bir tablo olan intikam almaya çalışırken aşık olmak kendisinde olur mu  bilemiyorum ama olursa da şaşırmam. Ayrıca Beliz’in bu yalnızlığında gelmesi baya isabet olmuş diyebilirim. Kız, haklı olarak kafayı yedi çünkü. Yurdal Sargun’un peşini abla-kardeş bırakmayacak gibi duruyorlar. Aman soyadı Sargun diye Savaş yanmasın da. Bu karakter çok güzel bir soluk getirdi diziye. Devamını da inşallah ilerleyen bölümlerde göreceğiz.

Fotoğraf: Kanal D

Yurdal Sargun’un bu rahatlığı en az Oktay’ın davranışları kadar rahatsız ediyor beni. O da Derin’de katilin Oktay olduğunu biliyor. Yanlış anlaşılmasın; Meryem’in babasının değil, Sevinç’in. Buna rağmen torununun katiline nasıl oğlundan daha fazla sahip çıkıyor insanın aklı almıyor. İlk yorumlarımda Yurdal’la empati kurup ona üzüldüğümü dile getirmiş olsam da son bölümler için böyle bir şey asla geçerli değil. Derin-Yurdal-Oktay üçlüsü artık sinirlerimi bozuyor. Her şeyden sıyrılmaları ise cabası…

Fotoğraf: Kanal D

11 haftayı geride bıraktık arkadaşlar. Senaryoya yeni dokunuşlar lazım. Sirenleri duymak istemiyorum. Güzel bölümlerimizden birini bekliyorum haftaya. SavMer’in hak ettiği sahneleri almasını, BurGüç cephesinde bir alevlenmeyi ve bazı şeylerden sıyrılamayan kötü karakterleri görmeyi istiyorum. Eminim çoğu kişi de istiyordur. Bu bölüm beklentimi karşılamadı diye haftayı sabırsızlıkla beklemediğim de sanılmasın. Çarşamba gelsin diye dua ediyorum. Yarın senaryo dersime geç kalmamak için uyumaya gidiyorum. Yoksa yazacak çok şey var. Umarım bana katılıyorsunuzdur. Sizi seviyorum. 

Meryem ile ilgili haberleri anında almak istiyorsan

Takip Et
Kaynak: Noluyo

Kaynaktan Oku

Yorum yazın